Habitat for Humanity România angajează Graphic and Web Designer

2

O casă oferă căldură, stabilitate și siguranță. Condițiile de locuire în România sunt printre cele mai precare din Uniunea Europeană. 52% dintre români locuiesc în case supraaglomerate, fără acces la utilități sau construite din materiale improprii. La acestea se adaugă dificultatea majoră de a menține casele calde în timpul sezonului rece.

Nevoia unei locuințe decente este prezentă peste tot în România, atât în mediul rural, cât și în mediul urban. La Habitat for Humanity, considerăm că O locuință decentă poate rupe cercul sărăciei. De aceea, în 22 de ani de când suntem activi în România, prin proiectele de construire și de reabilitare, dar și de prevenție și răspuns la dezastre am ajutat 88.500 de persoane să aibă condiții mai bune de locuit. Ne dorim ca în viitorul apropiat prin proiectele și inițiativele de advocacy pe care le dezvoltăm să avem un impact pozitiv asupra cât mai multor familii care trăiesc în condiții dificile.

Responsabilul cu grafica și administrarea website-ul Habitat for Humanity România are un rol extrem de important: acela de a se asigura că identitatea vizuală a organizației este utilizată corect pe toate platformele media de comunicare și de a crea materiale în vederea promovării brandului Habitat for Humanity și a misiunii sale. Căutăm o persoană creativă, pasionată de design și entuziastă care să se alăture echipei și să contribuie la consolidarea brandului Habitat for Humanity.

Responsabilităţi / Sarcini

Graphic design

  • Crearea de concepte originale de vizualuri pentru proiectele și materialele de comunicare a organizației (bannere, postere, pliante, rapoarte, infografice, broşuri, mash-uri, autocolante, cataloage, formate unicat etc.)
  • Pregătirea materialelor pentru tipar (DTP) și gestionarea relației cu furnizorii de servicii
  • Trimiterea newsletterului către baza de date și updatarea perioadică bazei de date
  • Colaborează cu biroul regional Habitat for Humanity EMEA și cu echipa lor de comunicare pentru sprijin reciproc: comunicarea parteneriatelor regionale, implementarea identității de brand

Web design

  • Creare și optimizare website-uri Habitat (in principal WordPress), dar și dezvoltarea unor website-uri noi
  • Gestionează Google AdWords împreună cu Communications Manager
  • Are cunoștințe SEO
  • Colaborează cu filialele şi monitorizează activitatea lor de web-design.

Reprezintă un plus:

  • basic skills de editare video și de realizare fotografii
  • pasionat/ă de IT

Competențe

  • Experiență anterioră relevantă de minimum 3 ani într-o poziție similară într-o agenție de publicitate/ comunicare
  • Cunoștințe avansate de programe de design (Adobe Photoshop, Illustrator)
  • Fire sociabilă, deschisă și curioasă, care acordă atenție sporită detaliilor
  • Abilitatea de a genera idei și concepte vizuale originale
  • Abilitatea de lucra sub presiune și a de a respecta termenele limită
  • Fluență în română și engleză (scris, vorbit, citit)
  • Abordare flexibilă și disponibilitate de a adapta ideile în funcție de feedback-ul echipei și al partenerilor
  • Bune abilități de reprezentare organizațională.

Pentru a aplica, vă rugăm să trimiteți un CV și un portofoliu reprezentativ până la data de 3 mai 2018 la adresele: ana.nila@habitat.ro  și liliana.slave@habitat.ro  (vă rugăm să trimiteți către ambele adrese de e-mail).

Doar candidații selectați vor fi contactați.

This Campaign has ended. No more pledges can be made.